Úvodní strana Články Publikované v tisku Kraj pomohl hasičům i nemocnici

PostHeaderIcon Kraj pomohl hasičům i nemocnici

Dne 9. září proběhlo zasedání Zastupitelstva Plzeňského kraje. O Sušici se mluvilo hned dvakrát - poprvé ohledně dotace na pořízení nového auta pro dobrovolné hasiče ve Volšovech, podruhé o podpoře nonstop chirurgické ambulance v sušické nemocnici.

 
Volšovští dobrovolní hasiči se dočkají nového auta?
Ano. V loňském roce se městu Sušice nepodařilo vysoutěžit starší stříkačku, na kterou získalo od kraje půlmilionovou dotaci, muselo tedy tuto dotaci vrátit. Rozhodlo o pořízení nového stroje za cca 6,5 milionu korun (částka je v letošním rozpočtu města). Jde o velké peníze, a tak se hledala možnost, jak by mohl kraj pomoci. Nakonec krajští zastupitelé schválili 1 milion korun, který je určen Sboru dobrovolných hasičů Volšovy na zakoupení nové cisternové automobilové stříkačky (CAS). Plzeňský kraj tak vyhověl žádosti města a dotací podpořil velmi aktivní tým hasičů. Připomínám, že kraj hasiče podporuje pravidelně prostřednictvím různých dotačních titulů, podpora neustále roste. Toto byl příspěvek nad rámec pravidelných dotací.

A peníze pro nemocnici?
V souvislosti se zpětným převzetím nemocnice “pod křídla města” požádalo město Sušice Plzeňský kraj o dotaci na provoz nonstop chirurgické ambulance v částce 1,8 milionů korun. Jedná se o mzdové prostředky pro lékaře, zdravotní sestry a částečně sanitáře v době od 15:30-07:00 hod. ve všední dny, v sobotu, neděli či ve svátek nepřetržitě. Dotace je od 9. září (datum konání krajského zastupitelstva) do konce letošního roku.

Jak je chirurgická ambulance využívaná?
Požádala jsem provozovatele (Penta) o statistiku návštěvnosti chirurgické ambulance nad rámec běžných ordinačních hodin. Z čísel plyne, že ve 2. pololetí loňského a 1. pololetí letošního roku (celkem tedy 12 měsíců) využilo tuto službu více než 4,5 tisíce pacientů. To je hodně! Pro porovnání - na klasickou pohotovost přišla v loňském roce zhruba tisícovka dospělých, dětí asi o 500 více. Všechny pohotovosti plně hradí Plzeňský kraj ze svého rozpočtu.

Udržet chirurgickou ambulanci tedy má smysl.
Nemocnice během doby provozu soukromníkem ztratila všechny akutní obory. Chirurgická ambulance je takovou "náplastí" na drobná poranění a bolesti. Ale takových případů je většina! Nemá tedy smysl cestovat s drobným úrazem do vzdálené větší nemocnice a hodiny čekat na ošetření, když máme zajištěnou péči v Sušici. Nový ředitel Václav Rada bude statistiku návštěvnosti sledovat a po několika měsících vyhodnotí.

Je ještě jiná spolupráce sušické nemocnice s Plzeňským krajem?
Uskutečnila se návštěva vedení sušické nemocnice v Nemocnici následné péče Horažďovice. Tamní dlouholetý ředitel Martin Grolmus má dostatek zkušeností v oblasti provozu a financování nemocnic a rád se o ně podělil. Rozptýlil také obavy z “konkurence” obou nemocnic. Jak populace stárne, budou do budoucna lůžka následné péče a lůžka sociálních služeb stále potřebnější. Setkání proběhla i v klatovské nemocnici, kam míří převážná většina sušických pacientů.

Myslím, že naše nemocnice teď potřebuje prostor na obnovení důvěry zaměstnanců i pacientů. Čas ukáže budoucí možnosti nabídky zdravotní péče. Opět záleží i na sušických zastupitelích, jak o nemocnici v budoucnu rozhodnou.

Milena Stárková, radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví a zastupitelka města Sušice

Sušické noviny 16/2019

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Vyhledávání
Kr. konference 18. 3. 2023
Počet návštěv
48563
DnesDnes6
VčeraVčera13
Tento týdenTento týden70
Tento měsícTento měsíc227
CelkemCelkem48563
Denní maximum 12-28-2022 : 469
Přihlášení uživ. 0
Hosté 2
Registrovaní 37
...z toho dnes 0
Kdo je online
-
Počítáno od
16. 9. 2012