Úvodní strana Články Publikované v tisku Špinavá hra o nemocnici

PostHeaderIcon Špinavá hra o nemocnici

Když jednatelé Pavel Hais a Václav Rada převzali nemocnici zdevastovanou soukromníkem, přišli v prosinci 2019 s vizí otevřít chirurgii, internu s JIP, navyšovat lůžka LDN a zachovat komplement služeb s ambulancemi. Chtěli souhlas zastupitelů, a to i k úvěru na nové CT a další přístroje. Zastupitelé schválili! Museli vědět, že rozjezd nemocnice vyžaduje obrovský kus práce a velké peníze. “Všichni tady nemocnici chceme”, bylo slyšet z radnice. Ale přitom jistí lidé za rohem pomlouvali, házeli klacky pod nohy, posílali kontroly a žádali analýzu rozvoje nemocnice. Čekali, že ochotní, politicky nezkušení pěšáci opustí šachovnici a rozjezd nemocnici se jim nepovede?

Jako blesk z čistého nebe přišla zpráva o tom, že rada města (hlasy ODS a hnutí ANO) odvolala 14.9. oba jednatele a místo nich zvolila Bc. Jiřího Vlčka. Dva dni poté jednalo zastupitelstvo, kam přišli zaměstnanci nemocnice i nový ředitel. Byla prezentována “Analýza Sušická nemocnice 2020,” zpracovaná firmou Sefima.

Analýza ukazuje, že nastavené kroky odvolaných jednatelů jsou správné. A že nemocnice má šanci během několika málo let fungovat s minimální ztrátou. Jak je to možné? No proto, že nyní provedené výkony budou pojišťovnami zaplaceny vždy až při vyúčtování (v roce následujícím). Ztráta je letos obrovská i v důsledku chybného rozhodnutí v roce 2015 o pronájmu nemocnice, říká analýza.

Od 6.1. nemocnice jede, pacienti začínají přicházet a….přijde virus. Operativa se musí zastavit. Zdravotníci mají další, nečekané starosti. Přesto zůstávají. Náklady stejné, výkony menší, logicky - větší ztráta. V letošním roce z rozpočtu města 37 mil., 2,3 mil. poslal kraj. Ale pacienti nemocnici vyhledávají, ambulancemi jich prošlo více než 10 tisíc, okolo 1300 leželo na akutních lůžkách a stejný počet do nemocnice přivezla záchranka! O tom, zda dotovat nemocnici, rozhodují zastupitelé.

Václav Rada a Pavel Hais by měli dostat metál, místo toho byli odvoláni. Proč? Nic nezpronevěřili, pracovali zadarmo, nastartovali procesy obnovy a postupného snižování nákladů, sháněli lékaře po celé republice a chtěli po zaměstnancích odvádět dobrou práci. Rada města byla vyzvána, aby změnila své rozhodnutí, to se nepodařilo. Jak kdo hlasoval? PRO: Karel Janda, Jitka Kroupová, Pavel Hais, Václav Černý, František Majer, Milena Stárková. PROTI: Petr Mottl, Jana Švelchová, Věra Fornousová, Jan Lhoták, Andrea Staňková, Jonáš Bartoš, František Jelínek, Pavel Javorský. Zdrželi se: Jaroslav Macháček, Čestmír Kříž, Milena Naglmüllerová. Nepřítomni: Rudolf Voldřich, Věra Marešová. Nehlasovali: Petr Nikodem, Jan Staněk (odešli dříve).

Je třeba si uvědomit potencionální hrozbu, že v důsledku odvolání jednatelů odejdou lékaři a péče skončí. V každém případě Sušice tímto krokem vyslala další negativní signál ohledně skutečného zájmu vedení města o svou nemocnici.

 

 

 

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Vyhledávání
Kr. konference 18. 3. 2023
Počet návštěv
48561
DnesDnes4
VčeraVčera13
Tento týdenTento týden68
Tento měsícTento měsíc225
CelkemCelkem48561
Denní maximum 12-28-2022 : 469
Přihlášení uživ. 0
Hosté 2
Registrovaní 37
...z toho dnes 0
Kdo je online
-
Počítáno od
16. 9. 2012