Úvodní strana Články Publikované v tisku Záchranáři v Sušici se po třech letech dočkali spravedlnosti

PostHeaderIcon Záchranáři v Sušici se po třech letech dočkali spravedlnosti

V závěru roku 2015 skončila dohoda mezi Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje a Nemocnicí Sušice, o.p.s. ohledně provozování záchranky. Od 1.1.2016 si záchranku zajišťuje kraj, který ze zákona za službu odpovídá.

Při podpisu smluv s novým zaměstnavatelem zjistili záchranáři, že budou dostávat zaplaceno celých 12 hodin směny, zatímco nemocnice jim mzdu krátila o půlhodinu na oběd. Požadovali tedy úhradu ušlé mzdy za poslední 3 roky. Je potřeba vysvětlit, že práce záchranáře má charakter nepřetržité služby. Když zavoláme na 155 a dispečink vyhlásí výjezd, musí sanitka do dvou minut opustit základnu. Že zrovna někdo obědvá, večeří nebo vykonává jinou činnost? Musí všeho nechat a jet zachraňovat životy a zdraví nás ostatních. Je těžko pochopitelné, že lékaři na záchrance dostávali zaplaceno celých 12 hodin, ale záchranáři, řidiči a zdravotní sestry nikoli!

Tenkrát mi to nedalo a z pozice radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje jsem oslovila správní radu Nemocnice Sušice, o.p.s. dopisem a snažila se vysvětlit, že je lepší se dohodnout, než se soudit. Navíc - už byl k dispozici judikát soudu ve stejné věci, dávající za pravdu zaměstnancům. Na to ústně i písemně upozornil klatovský soudce na počátku procesu a vybízel k dohodě (byla jsem přítomna jednání). Všechno marné. Ředitel nemocnice Sloup, správní rada, právník nemocnice - všichni měli (nebo mohli mít) potřebné informace. Přesto se nemocnice chtěla soudit. Okresní soud v Klatovech před rokem rozhodl ve prospěch záchranářů a Krajský soud v Plzni před několika dny toto rozhodnutí potvrdil:

"Poskytování bezodkladné zdravotní péče je prací nepřetržitou, “ sdělil soudce Luboš Koranda.

Nemocnice Sušice, o.p.s. musí zaplatit nelékařskému personálu záchranné služby v Sušici a Modravě částku 1,3 milionu jako doplatek mzdy, kterou mu krátila o půlhodinové přestávky na oběd. K tomu je potřeba přičíst náklady řízení, které se u 25 záchranářů vyšplhaly za 3 roky soudů na více než půl milionu korun! Jaké jsou náklady na straně nemocnice, nevím. Je potřeba si uvědomit, že jde o peníze nemocnice, založené městem. Rozhodně mohly být využity smysluplněji, třeba na platy sestřiček.

Nemocnice Sušice, o.p.s. porušila zákon a nabízí se řada otázek. Zvolím jen jednu: "Kdo nese odpovědnost za škodu, která nemocnici vznikla?"
 
Ing. Milena Stárková, radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje a zastupitelka města Sušice

Sušické noviny 2/2019
Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Vyhledávání
Kr. konference 18. 3. 2023
Počet návštěv
48563
DnesDnes6
VčeraVčera13
Tento týdenTento týden70
Tento měsícTento měsíc227
CelkemCelkem48563
Denní maximum 12-28-2022 : 469
Přihlášení uživ. 0
Hosté 3
Registrovaní 37
...z toho dnes 0
Kdo je online
-
Počítáno od
16. 9. 2012